Domácí péče o zarudnutí a černé tečky

I když jsou zarudnutí a pupínky problémem spíš teenagerů, můžeme se s nimi setkat i u některých dospělých. Pupínky se nejčastěji objevují na obličeji, na krku a na zádech, podle typu pokožky. Abychom se jich zbavili, potřebujeme spoustu dní. Pamatujte si, že byste je nikdy neměli mačkat sami, jelikož se ve výsledku stav vaší pokožky může ještě zhoršit. Namísto toho byste měli používat domácí pasty, mastičky a tonery, které urychlují proces odstranění pupínků a které zabraňují jizvení a odbarvení. Na druhou stranu, černé tečky jsou směs mazu a zbytků pokožky, která blokuje kožní pór. Tato směs se často infikuje bakteriemi, což je příčina zánětu a následného vytvoření pupínku.

Domácí metody boje proti pupínkům

Pasta s medem a skořicí 

Stačí smíchat med a skořici. Jakmile získáte hustou pastu, aplikujte ji místně na pupínky a nechte působit přes noc. Skořice a med jsou známy antibakteriálním účinkem, který zabraňuje tvorbě pupínku. Jakmile se ráno probudíte, jistě si všimnete, že se pasta plně vstřebala a že se váš pupínek viditelně zmenšil. Toto opakujte tolik nocí po sobě, kolik je potřeba.

Česnek

Česnek obsahuje zinek a síru a má díky tomu antibakteriální a čistící účinek. Odloupněte slupku česneku a přiložte jej na zánětem postiženou oblast po dobu 15 minut, poté si umyjte obličej. Toto několikrát opakujte a brzy se zbavíte všech zarudnutí a zánětů.

Rajčatová pasta

Rajčata obsahují lycopen, který bojuje proti akné a kyseliny se silným vysušujícím účinkem. Pro přípravu rajčatové pasty rajčata rozmačkejte vidličkou a výslednou pastu aplikujte na problémové oblasti. Promyjte vodou po 15 minutách.

Maska s kurkumou a kokosovým olejem 

Kurkuma má silný protizánětlivý účinek. Z tohoto důvodu se vyplatí smíchat ji s kokosovým olejem a aplikovat směs na postižené oblasti. Tato maska zpomalí rozvoj akné.

Citrusová šťáva 

Kyselina obsažená v citruses efektivně hojí pupínky. Stačí vymačkat trochu šťávy na bavlněný polštářek a potřít jí postiženou oblast. Nepřehánějte to, jelikož si nechcete vysušit obličej.

Pasta na zuby

Použijte bílou pastu, namísto barevného gelu. Pasta obsahuje vysušující složky, které pupínek efektivně zbaví hydratace.

Soda na pečení

Smíchejte trochu sody na pečení s několika mililitry vody a získejte tak hustou konzistenci. Poté směs aplikujte na pupínek po dobu 30 minut. Během této doby soda vyčistí a usuší oblast vytvořeného pupínku a tím pádem urychlí. Soda má opravdu silný účinek, takže byste ji neměli používat příliš často.

Domácí léčebná kúra na černé tečky

Borový olej 

Jedná se o dostupný produkt, který si můžete zakoupit v lékárně. Měl by bít smíchán s petrolejem v poměru 10 ml oleje na 40 ml petroleje. Směs poté naneste na bavlněný polštářek a jemně s ním potřete svůj obličej. Některým ženám nemusí vyhovovat silné a dráždivé aroma, takže se vyplatí večer produkt z obličeje smýt a poté na obličej aplikovat hydratační krém. Olej můžete také použít pro potřebu obličejového saunování. Stačí 10-15 ml oleje přelít do mísy s horkou vodou a nechat výpary působit na obličej po dobu 10 minut.

Toner s aspirinem

Jedná se o kožní peeling, který dokáže vyčistit póry a tím pádem vás i zbavit černých teček. Pro přípravu stačí rozpustit 15 tabletek aspirinu ve 100 ml vody. Pro optimální konzistenci a extra antibakteriální účinek stačí přidat trochu glycerinu či borového oleje. Toner mějte v lednici po dobu 2 týdnů a každý den si jím myjte obličej.

Peeling s mlékem a rýží

Pro přípravu stačí přelít rýži mlékem, nechat několik hodin odstát a pak vše smíchat. Výslednou homogenní směs užívejte pro potřebu čištění obličeje. Aplikujte jemnými pohyby. Poté pokožku promyjte teplou vodou. Peeling provádějte večer.

Pomůcky, které pomohou v boji proti černým tečkám

Kartáčky na čištění obličeje

Tyto kartáčky pomáhají s peelingem obličeje a s jeho masírováním. Neměli byste na ně při užívání příliš tlačit a už vůbec ne v případě, že máte citlivou pokožku, kdy byste měli spíše sáhnout po jemnějších variantách. Tento kartáček byste měli pravidelně mýt, jinak se v něm usídlí spousta bakterií

Pomůcky na čištění pórů

Rozhodně se vyplatí vyzkoušet i elektrické přístroje, které vysávají obsah pórů. Stačí si navlhčit pokožku vodou a poté popojíždět přístrojem po pokožce. Po dokončení tohoto procesu si na pokožku aplikujte hydratační krém. Tato zařízení nejsou tím nejlepším řešením pro citlivou a lehce podrážděnou pokožku, jelikož mohou způsobit popraskání kapilár a tvorbu modřin.

Jak bojovat proti černým tečkám?

Při boji proti černým tečkám se vyhněte mýdlu a dalším vysušujícím a dráždivým ingrediencím v kosmetice, jakými jsou například mentol a alkohol. Všechny tyto složky mohou vést k odlupování pokožky a k dalšímu ucpávání pórů. Kromě toho nepoužívejte husté krémy v případě, že je opravdu nepotřebujete. Kromě toho pravidelně aplikujte peeling ve formě krému či tekutiny s kyselinou salicylovou. Pomůžete tak pokožce zbavit se mrtvých buněk. Kromě se tato ingredience dostane hluboko do póru a pomůže mazu dostat se na povrch. Vyplatí se také návštěva u dermatologa. Retinoidový krém na předpis dokáže normalizovat buněčnou produkci mazu a zlepšit tak stav pórů. Nic vám nebrání vyzkoušet i řadu léčebných kúr v salonech krásy. Chemický peeling, mikrodermabraze a laserový peeling jsou ty nejčastěji doporučované metody.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *